Czy wiesz, że w sieci zostawiamy wiele cennych informacji?

Czasami robimy to nieświadomie.

To co przeczytasz za moment może Cię przerazić. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Wiedz jednak, że cała ta sytuacja była kontrolowana, a właściciel został poinformowany o sytuacji wraz z zaleceniami zabezpieczeń.

Pewnego dnia w 2021 roku znalazłem się na forum poświęconemu jakiejś starszej elektryce. Czegoś tam szukałem. Hobbyści chwalili się swoimi osiągnięciami, budowaniem własnych sprzętów i innych takich. Był tam jeden człowiek o pewnym pseudonimie. Zanonimizujmy te dane, nazwijmy go Panem X.

Intrygujący pseudonim. Postanowiłem poszukać więcej informacji o nim. I tak trafiłem na jego prywatne projekty, udostępnione na pewnym serwerze. Zauważyłem, że wykorzystuje kamerę do podglądu widoku z mieszkania i chwali się tym w sieci. Cel mnie nie interesował. Interesował mnie widok z okna.

Dzięki danym z kamery i Mapom Google udało się ustalić adres, który był powiązany z obrazem z kamery. I dzięki temu udało się namierzyć jego mieszkanie. Przynajmniej numer bloku. A tam mieszkał pewien Andrzej (czyli nasz Pan X; imię zanonimizowane). Andrzej miał również inny projekt – chwalił się przejechanymi kilometrami swojego samochodu. A tych kilometrów było naprawdę sporo w ciągu roku.

Ale to nie koniec. Andrzej nie zabezpieczył danych lokalizacyjnych, więc można było zobaczyć na Mapach Google całą jego trasę – każdy przejechany kilometr zarejestrowany. Teraz już nie tylko wiedziałem, gdzie mieszka, ale też jakie firmy i restauracje odwiedzał. Na tym etapie wiedziałem o Panu X już naprawdę wiele.

Ale to jeszcze nie wszystko…

Podczas przeszukiwania serwera, na którym znajdowała się zewnętrzna kamera, natrafiłem na coś jeszcze… Niezabezpieczona kamera w środku mieszkania! Okazało się, że Pan X nie zadbał o jej zabezpieczenie – po prostu ją podłączył i uruchomił. Na początku ekran był czarny, a ja myślałem o rezygnacji. Ale wtedy spostrzegłem sterowniki. Mogłem nimi manipulować kamerą. A co więcej, kamera miała głośnik! Zwiększyłem głośność i… usłyszałem chrapanie. Obrazu nadal brakowało.

I nagle na coś wpadłem – skoro Pan X śpi, to zapewne ma zgaszone światło. A skoro urządzenie ma głośnik i zdalne sterowanie, ma pewnie też… tryb nocny! Bingo! Na ekranie kamery pojawił się Pan X.

Poznaj sposoby pozyskiwania informacji z ogólnodostępnych źródeł w sieci

Dane osobowe

Dowiedz się gdzie i jak wyciekają dane osobowe i zabezpiecz swoje najdroższe informacje.

Windykacja

Dowiedz się gdzie możesz pozyskać informacje o długach.

Kamery

Niezabezpieczone kamery wyciekają do sieci. Zobacz jak ich szukać i poznaj ryzyka dostępu do Twoich urządzeń.

Lekarze i prawnicy

Przed wizytą u lekarza możesz sprawdzić wszystkie informacje o jego uprawnieniach.

Księgi wieczyste

Dowiedz się jak szukać informacji o księgach wieczystych.

Social Media

Dowiedz się jakie informacje możesz pozyskać z mediów społecznościowych.

I jak zabezpieczyć swoje konta.

Zapisz się na listę oczekujących, aby zdobyć:

  • możliwość zakupu szkolenia w przedpremierze,
  • dodatkowe bonusy i benefity (niższa cena, dodatkowe materiały edukacyjne),
  • informacje i ciekawostki mailowe.

Pan X był bardzo wdzięczny za dodatkową dawkę wiedzy o cyberbezpieczeństwie.

Łącząc kropki, miałem ogromnie dużo szczęścia. Zazwyczaj nie udaje się dostać do środka mieszkania, znając tylko pseudonim z forum.

Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej kupujemy inteligentne sprzęty, podłączamy je, podpinamy do internetu i… sobie działają. Zapominamy o ich zabezpieczeniu, a często nieświadomie udostępniamy dane w sieci. I każdy może nas podglądać.

Nie zmienia to jednak faktu, że często monitorujemy aktywności sportowe i udostępniamy całą trasę oraz godziny regularnych ćwiczeń.

Nie zmienia to jednak faktu, że udostępniamy zdjęcia z wakacji w trakcie urlopu, dając wszystkim znać, że dom stoi pusty.

Ale wcale nie musi tak być

Zapisz się na listę oczekujących. Zobacz to, czego nie widzą inni. I zabezpiecz swoje życie.